Laptopy – jakie wybierać?

Zakup laptopa może się wydawać na pierwszy rzut oka czymś naprawdę prostym i niewymagającym większej wiedzy. Po prostu idziemy do sklepu, pytamy sprzedawcę, co może nam polecić, bierzemy i płacimy. Gdyby wszystko było takie proste… Niestety notebooków jest tak wiele, że wybór odpowiedniego może być prawdziwym problem. Jeżeli stoisz przed koniecznością wyboru, to pomożemy Ci.

Przeznaczenie Twojego laptopa

Pierwszym i zasadniczym pytaniem, jakie musisz sobie postawić przed zrobieniem zakupów, jest: do czego jest mi potrzebny laptop? W sprzedaży są laptopy biznesowe, zwyczajne do przeglądania internetu, laptopy do nauki i do grania. Są też konstrukcje uniwersalne, zarówno tanie, jak i drogie. Możliwości jest wiele i musisz wyjść od wiedzy, do czego dany laptop jest Ci w ogóle potrzebny. To z kolei naprowadzi Cię na odpowiedzi na kolejne pytania.

Twój budżet na laptopa

Jeżeli już wiesz, że potrzebujesz laptopa do pracy, to musisz sobie zdawać sprawę z tego, że Twoja konstrukcja powinna być nieco lepsza jakościowo. Nie możesz wybierać najtańszego modelu, bo może być on po prostu niewystarczająco wydajny do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi lub innymi programami biurowymi. Sprawdź dokładnie, w jakich cenach są laptopy, które interesują Cię pod kątem zadań, jakie chcesz wykonywać.

  • Laptopy do 2000 zł będą przeznaczone do przeglądania sieci i nauki.
  • Laptopy do 3000 zł mogą się sprawdzić w pracy biurowej.
  • Laptopy do 5000 zł będą idealne do grania.
  • Laptopy powyżej 5000 to już notebooki biznesowe, przeznaczone dla wymagających użytkowników.

Czasami jest tak, że Twoje potrzeby mogą być dość duże, natomiast dostępny budżet nie napawa optymizmem, a wtedy trzeba szukać jakieś złotego środka. Tutaj płynnie przechodzimy do trzeciego kroku.

Bez czego możesz się obejść?

Jeżeli okaże się, że nie stać Cię na takiego laptopa, jakiego sobie wymarzyłeś, zastanów się, bez czego możesz się obejść. Na pewno jest coś takiego, czego nie musisz mieć w tym momencie. Być może wcale nie jest Ci potrzebny ekran FULL HD, bo Twój notebook ma służyć do przeglądania sieci. Być może nie potrzebujesz stacji dokującej, bo mimo że chcesz wybrać profesjonalnego laptopa, to taka stacja nie będzie Ci do niczego potrzebna.

Tak naprawdę zawsze znajdzie się coś, z czego można zrezygnować. Mniej zaawansowanych funkcji obniży cenę sprzętu, ale niekoniecznie wpłynie tak znacznie na zmniejszenie zadowolenia z zakupu danego urządzenia. Grunt to zadawać sobie odpowiednie pytania i szczerze na nie odpowiadać. To zawsze ułatwi Ci dokonanie zakupu i sprawi, że będziesz się z niego cieszyć.

Dodaj komentarz