Jak wybrać dobrego laptopa?

Wybór laptopa tylko z pozoru wydaje się prostą sprawą. Wchodzimy do sklepu, wybieramy, płacimy i już mamy swój upragniony sprzęt. Jednak w rzeczywistości każdy kupujący ma znacznie więcej problemów. Wynikają one przede wszystkim z tego, że teraz laptopy występują w tak wielu różnych wersjach, że wybranie odpowiedniej może przysparzać problemów.

Po pierwsze – zastosowanie laptopa

Na rynku dostępne są naprawdę różne laptopy. Producenci, widząc rosnące zainteresowanie, starają się wprowadzać coraz to nowe rozwiązania. Dzięki temu mogą zaspokoić potrzeby zróżnicowanych grup klientów. Możemy kupić laptop do nauki, do pracy, do projektowania, podróżnego notebooka albo konstrukcję gamingową. Możliwości jest wiele, każdy model występuje też w wielu różnych konfiguracjach, a konfiguracje te różnią się w zależności od przeznaczenia. Dlatego pierwszym, co musisz zrobić, zanim kupisz laptopa, jest zastanowienie się, do czego go tak naprawdę potrzebujesz. Czy masz zamiar tylko przeglądać internet, czy też może chcesz grać, a jeżeli tak, to w jakie gry: proste, skomplikowane czy może takie, które wymagają najwyższej wydajności.

Czy wolisz sprzęt uniwersalny, czy też taki, który ma mieć zastosowanie w konkretnych zadaniach. To jest wbrew pozorom bardzo ważne, bo nie sztuką jest kupić konstrukcję, która będzie wizualnie atrakcyjna, jeżeli okaże się, że nie jest dostosowana do Twoich potrzeb.

Po drugie – Twój budżet

Nie ma się co oszukiwać – rozstrzał cenowy między notebookami jest ogromny. Te najprostsze, najtańsze laptopy można kupić już za ok. 1000 zł. Posłużą do nieskomplikowanych zadań, a ich stylistyka będzie, krótko mówiąc, średnia. Mamy jeszcze:

  • Laptopy gamingowe – w cenach zazwyczaj od 3 do 5 tysięcy złotych, z bardzo wydajnymi procesorami i kartami graficznymi.
  • Notebooki biznesowe – dla profesjonalistów, cechujące się bardzo długim czasem pracy na jednym ładowaniu, stonowaną stylistyką i wytrzymałością. Koszt takich urządzeń oscyluje w granicach 7-15 tysięcy złotych. Jasne jest, że taki sprzęt nie będzie odpowiedni dla kogoś, kto nie potrzebuje, nazwijmy to fejmu, ale dla użytkownika biznesowego będą jak znalazł.

Jeżeli laptop ma Ci posłużyć przez dłuższy czas, to zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w wersję nieco droższą. W takie urządzenie, które posiada pojemniejszy dysk, lepszą kartę graficzną oraz wygodniejszą klawiaturę. Nigdy przecież nie wiesz, czy w trakcie użytkowania Twoje wymagania nie wzrosną. Bardzo często jest tak, że z biegiem czasu wykorzystujemy laptopa do coraz to trudniejszych zadań.

Dodaj komentarz